Масло от карамфил – народни лекове и интересни приложения

Обновена: 02.07.2024|
Масло от карамфил.

Масло от карамфил има своето място в народната медицина. Как можем да го използваме в домашни лекове и какви са свойствата му, разкриваме в следващите редове.

 

Какво е карамфил?

Масло от карамфил се извлича чрез парна дестилация от изсушените цветни пъпки, листа и стъбла на карамфиловото дърво. То има мощни терапевтични свойства, заради които се използва в народната медицина, ароматерапията и като ароматизиращ агент. Основното активно съединение в маслото от карамфил е евгенолът, който съставлява 70-90%.

stevio 400
choko 01 600
stevio 400
choko 01 600

 

Карамфилово дърво е научно известно като Syzygium aromaticum и е член на семейство Миртови. Може да достигне височина от 20 метра. В култивирани среди често се подрязва на по-малка височина, за да се улесни прибирането на реколтата.

Дървото има симетрична, конусовидна форма с гъст покрив от листа. Листата са големи, лъскави и ароматни. Разположени са срещуположно на клоните и излъчват приятен аромат при натрошаване поради наличието на етерични масла.

Дървото произвежда малки, ароматни цветни пъпки, които първоначално са бледи, постепенно позеленяват и стават ярко червени, когато са готови за прибиране на реколтата.

Тези пъпки наричаме карамфил. Ако не се приберат, те се отварят в малки, звездовидни цветя с четири малки венчелистчета и четири чашелистчета, образуващи стегната топка.

Плодът на карамфиловото дърво е тъмно лилава костилка, дълга около 2,5 см, съдържаща едно семе. Плодът обаче не се използва често в сравнение с високо ценените цветни пъпки.

Билката произлиза от Индонезия, но се отглежда още в Шри Ланка, Мадагаскар, Гренада, Танзания и Занзибар.

В Индонезия карамфилът рядко служи като кулинарна билка – вместо това се счуква и се използва за направата на цигари.

 

Как се прави масло от карамфил?

 

Масло от карамфил в бутилчица.

 

Пъпките се берат, когато станат от зелени розови – цветът показва, че са готови за бране.

Преди да цъфнат, те се събират на ръка – процес, който отнема много време. Това се прави в края на лятото и отново през зимата.

След това се сушат на слънце, по време на което губят около три четвърти от теглото си и пожълтяват.

Вече изсушени, те се почистват, за да се отстранят всякакви примеси, като прах и мръсотия, което гарантира качеството на маслото. Поставят се в дестилатор – голям контейнер, предназначен да държи растителен материал и да позволява на парата да преминава през него. Дестилират се с пара, за да се получи етерично масло от карамфил.

 

Употреба на масло от карамфил

Основното активно съединение в маслото е евгенол. То е отговорно за повечето лечебни свойства и за отличителния аромат. Други съставки включват евгенил ацетат и бета-кариофилен, които също допринасят за цялостния терапевтичен профил.

Аналгетик

Масло от карамфил е изключително ефективно средство за лечение на зъбобол, възпалени венци и язви в устата. По тази причина етеричното масло е често срещана съставка в продукти за грижа за устната кухина като паста за зъби и вода за уста поради своите антисептични и аналгетични свойства. Помага за поддържане на устната хигиена, намалява лошия дъх и предотвратява заболявания на венците и кариес.

Антисептик

Антимикробните свойства на масло от карамфил го правят ценно за лечение на леки рани, порязвания и ожулвания. Може да се прилага локално, стига да е разредено, за дезинфекция и насърчаване на заздравяването, като предотвратява развитието на инфекции.

Помощ за храносмилането

Карамфиловото масло може да облекчи храносмилателните проблеми като подуване на корема, газове и лошо храносмилане. Смята се, че стимулира секрецията на храносмилателни ензими, подобрявайки храносмилането.

Карамфиловото масло може да се приема в много малки, разредени дози или да се масажира върху корема (разредено с носещо масло), за да се облекчи храносмилателният дискомфорт.

Респираторно облекчение

Карамфиловото масло е полезно за здравето на дихателните пътища. Може да се използва за облекчаване на симптомите на настинка, кашлица, бронхит и астма.

Вдишването на пара от карамфилово масло може да помогне за изчистване на носните проходи. Добавянето на няколко капки към дифузер или купа с гореща вода за вдишване на пара също е добро решение.

Противогъбични свойства

 

Масло от карамфил.

 

Масло от карамфил проявява противогъбични свойства, което го прави ефективно срещу гъбични инфекции като микоза, трихофития и гъбички по ноктите. За локално приложение трябва да се разреди с носещо масло и да се нанесе върху засегнатата област за лечение и предотвратяване на растежа на гъбичките.

Ароматерапия

Прилага се в ароматерапията заради своите стимулиращи и енергизиращи ефекти. Топлият, пикантен аромат помага за намаляване на умствената умора и подобрява концентрацията. Може да се използва и дифузер за разпръскване на аромата.

Грижа за кожата

Маслото от карамфил е полезно за кожата, особено при лечение на акне поради своите антимикробни свойства. Използва се и във формули за насърчаване на подмладяването на кожата и намаляване на появата на бръчки и фини линии.

Грижа за косата

Маслото от карамфил може да подобри здравето на скалпа и да стимулира растежа на косата. Освен това помага за укрепване на космените фоликули, намалява косопада и подобрява блясъка на косата.

Може да се добави към шампоани, балсами или масла за коса или да се масажира директно върху скалпа след разреждане с носещо масло.

Препарат против насекоми

Използва се и като естествен репелент срещу насекоми, който е ефективен срещу комари, мравки и други вредители. Подобни смеси могат да се използват в домашно приготвени спрейове за отблъскване на насекоми, дифузери или да се нанася върху кожата, за да държи насекомите настрана.

В кулинарията

Карамфиловото масло се използва в много малки количества за овкусяване на храни и напитки. Придава топъл, пикантен вкус и се използва за печене (напр. бисквити, сладкиши и пайове), маринати, сосове и греяни напитки. Обикновено са необходими само една или две капки.

 

Домашни лекове с масло от карамфил

 

Масло от карамфил и кокосово масло.

 

Ето няколко лесни за приготвяне домашни лека с масло от карамфил:

  • Естествен репелент против комари: за направата ще бъдат необходими 10 капки масло от карамфил и 2 с. л. кокосово масло (алтернативно зехтин или бадемово масло). Прилага се малко количество от сместа върху откритата кожа с фокус върху областите, които комарите са склонни да хапят, като ръцете, краката и шията.
  • При зъбобол: потапя се памучен тампон в масло от карамфил и се нанася върху болезнения зъб и околните венци. След 10-15 минути се маха и устата се изплаква с топла солена вода. При чувствителни венци може да се смесят няколко капки от маслото с чаена лъжичка базово масло.
  • За лечение на акне: смесват се 2 капки масло от карамфил с 1 ч. л. мед или гел от алое вера (като носител). Сместа се нанася директно върху засегнатите от акне зони с помощта на чист памучен тампон. Трябва да подейства за 15-20 минути, след което да се изплакне с топла вода. Прилага се веднъж дневно, докато акнето изчезне.
  • Серум против стареене: нужни са 3 капки масло от карамфил с 1 с. л. масло от шипка (или арганово масло). След смесване и разклащане се нанасят няколко капки върху лицето и шията, като нежно се масажират в кожата. Използвайте серума всяка вечер преди лягане, за да намалите фините линии и да подобрите еластичността на кожата.
  • Антисептичен мехлем: нужни са 2 капки масло от карамфил, 1 с. л. кокосово масло (зехтин, бадемово масло или др. носител) и 1 ч. л. пчелен восък (по избор). Ако се използва пчелен восък, той трябва да се разтопи в съд с двойно дъно на слаб огън, докато стане напълно течен. Първо се добавя кокосовото масло, а накрая маслото от карамфил. Мехлема се налага върху раната и се покрива с чиста превръзка.

 

 

Странични ефекти

 

Масло от карамфил.

 

Въпреки многото си предимства, масло от карамфил трябва да се използва с повишено внимание. То е силно концентрирано и може да причини дразнене на кожата, алергични реакции или дори токсичност, ако се използва неправилно.

Винаги трябва да се разрежда с носещо масло (като кокосово, зехтин или бадемово масло) преди локално приложение. Това предотвратява риска от нежелани реакции.

Бременни или кърмещи жени, както и хора с определени здравословни проблеми (като нарушения на кръвосъсирването или чернодробно заболяване), трябва да се консултират с лекар, преди да използват масло от карамфил.

 

Заключение

Извличане на масло от карамфил обикновено се постига чрез парна дестилация, при която цветните пъпки, листата или стъблата се запарват, за да се освободи етеричното масло, което след то се кондензира и събира. В народната медицина този природен лек се използва заради своите впечатляващи аналгетични, антисептични и противогъбични свойства.

 

Често задавани въпроси

Как се извлича масло от карамфил?

Обикновено извличането се постига чрез парна дестилация, при която цветните пъпки, листата или стъблата се запарват, за да се освободи етеричното масло, което след то се кондензира и събира.

Какви приложения има в народната медицина?

Използва се като лек при зъбобол, както и за ускоряване на възстановителния процес при малки рани и порязвания. Може да подобри състоянието на кожата, както и да служи за естествен репелент.

Кое е основното съединение в маслото от карамфил?

Основното активно съединение в маслото от карамфил е евгенолът, който съставлява 70-90%. То е отговорно за повечето лечебни свойства и за отличителния аромат.

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 2 юли 2024 в 10:25 | Публикувана: 27 юни 2024 в 16:10 | Категория: Билки и чайове, Холистика и практики, Холистично здраве