Амбиверт – комбинация от интро и екстроверт

Обновена: 04.07.2024|
Амбиверт.

Амбиверт е комбинация от интро и екстроверт. Именно личностните ни черти определят как взаимодействаме и реагираме на света и случващото се около нас. Познаването на повече от тях може да ни помогне да разберем къде се чувстваме най-комфортно, както социално, така и професионално.

 

Какво е амбиверт?

Има хора, които не се чувстват като част от интро или екстровертите. Определението за тях обикновено амбиверт. Това е, когато човек е едновременно екстроверт и интроверт. Те могат да клонят повече към екстровертно или интровертно поведение в зависимост от ситуацията. Това има както позитивни, така и някои негативни страни.

cosmetic 01 400
vitk2 600
cosmetic 01 400
vitk2 600

 

Идеята за интровертност и екстровертност за първи път идва от швейцарския психиатър Карл Г. Юнг в началото на 1900 г. Той вярвал, че някои хора се зареждат от външния свят (екстроверти), а други се зареждат от вътрешния (интроверти).

Преди да продължим с разгръщането на темата за амбивертите, първо ще разгледаме накратко какво представляват интро и екстровертите.

Екстровертът е човек, който черпи енергия от това, че е сред хората. Те обичат да са навън, да посещават социални събития и да общуват с другите. Екстровертът може да се нарече „човек на хората“.

Интровертът е някой, който черпи енергия от тих размисъл. Те са щастливи да прекарват времето си сами или с един или двама души, които чувстват близки. Често се нуждаят от малко време за себе си, за да презаредят, след като са били в групова социална среда.

Невролози вярват, че екстровертите могат да реагират по-положително от интровертите на външна стимулация, защото мозъците им отделят повече допамин (химикалът във мозъка, който предизвиква чувство на награда и удоволствие) по време на тези ситуации.

Тези типове личности се считат за спектър. Това означава, че някой рядко се вписва напълно от едната или другата страна, но попада някъде по средата. Може да е по-близо до екстровертната страна или по-близо до интровертната. Именно хората, които не се чувстват като да се вписват само в едната или другата, се наричат амбиверти.

 

Какви са признаци за човек амбиверт?

 

Амбиверт диаграма.

 

Представяме пет признака за това, че човек най-вероятно е амбиверт.

Емпатията е нещо естествено за човека

Амбивертите могат да слушат и да показват, че разбират откъде идва човек. Ако приятел има проблем, екстровертът може да се опита да предложи решение веднага, а интровертът да бъде чудесен в изслушването. Амбиверт може да слуша и да задава обмислени въпроси, за да се опита да помогне.

Човек се чувства добре сред хора, но цени и времето сам

Амбивертите могат да се чувстват в стихията си в тълпа или когато се наслаждават на тиха вечер у дома. Да кажем, че приятел се обажда с покана в последния момент за вечерно излизане. Екстровертът вероятно ще приеме без колебание, а интровертът вероятно ще откаже в полза на оставането. Амбивертът вероятно ще обмисли плюсовете и минусите на това конкретно излизане.

Способни са да осигурят баланс

 

Амбиверт баланс.

 

В групи, амбивертите могат да осигурят така необходимия баланс на социалната динамика. Амбивертът може да е този, който ще помогне да се наруши неудобното мълчание, карайки другите, които са по-интровертни, да се чувстват комфортно да започнат разговор.

Добри слушатели и комуникатори

Екстровертите предпочитат да говорят повече, а интровертите обичат да наблюдават и слушат. Амбивертите знаят кога да говорят и кога да слушат. Амбиверт може да започне среща, като изнесе кратка ободряваща реч, след което да предложи на служителите възможност да говорят за собствените си предизвикателства в живота или притеснения.

Регулиране на поведението

Приспособяването към човека или ситуацията изглежда естествено за амбивертите. Нека си представим, че се возим в асансьор с непознати. Екстровертът може да започне да води лек разговор, но интровертът може да сложи слушалки, за да избегне взаимодействие. Амбиверт няма проблем и с двете опции, като всичко зависи от човека, който е с него в асансьора.

 

Процесите в мозъка и връзката им с амбивертизма

 

Амбиверт, екстроверт и интроверт.

 

Това до колко човек е социален до голяма степен се определя от допамина, хормонът, който ни кара да се чувстваме добре. Всички имаме различни нива на подхранвана от допамин стимулация в неокортекса (областта на мозъка, която е отговорна за висшите умствени функции като език и съзнателна мисъл).

Тези, които естествено имат високи нива на стимулация, са склонни да бъдат интроверти – те се опитват да избягват всяка допълнителна социална стимулация, която може да ги накара да се чувстват тревожни или претоварени.

Тези с ниски нива на стимулация са склонни да бъдат екстроверти. Недостатъчната стимулация кара екстровертите да се чувстват отегчени, така че те търсят социална стимулация, за да се чувстват добре.

 

Предимства за човек амбиверт

Тъй като амбивертите обитават средата на спектъра, те имат уникалната способност да се възползват от чертите на останалите два. Може дори да им е по-лесно да правят компромиси, когато става въпрос за взаимодействия, защото могат да се чувстват комфортно в различни настройки.

При взаимоотношенията

Амбивертът може да се научи как да овладее положителните аспекти и на двата типа личности. Например може да бъде „животът на партито“, да разказва интересни истории и да ангажира публиката, но може също така да слуша внимателно и да спечели нечие доверие.

В резултат на това амбивертите може да са в състояние да развият по-дълбоки връзки. Екстровертните черти могат да доведат до среща и взаимодействие с повече хора, докато интровертните черти могат да помогнат за поддържането на близки приятелства.

В бизнеса

 

Амбиверт бизнесмен.

 

И екстровертите, и интровертите могат да бъдат добри шефове, но това често зависи от контекста и хората, които ръководят. По същия начин, по който лидерите имат различни стилове на управление, служителите реагират по различен начин на стила на управление въз основа на техните личностни черти.

Проучване, публикувано в Harvard Business Review, изследва верига за доставки на пица в САЩ с 57 магазина, за да види дали наличието на екстроверт или интроверт като лидер води до по-високи печалби.

Изследователите оценили всеки лидер в магазина в интровертния/екстровертния спектър въз основа на чертите, които показват. Те открили, че екстровертните лидери имат по-високи печалби, когато ръководят служители, които са пасивни. Това означава, че работниците предпочитат повече насоки и инструкции.

Те имали по-ниски печалби, когато служителите били проактивни, което означавало, че работниците предпочитали да поемат повече отговорности сами.

Проактивните работници вероятно ще се възползват повече от интровертен лидер. Това е така, защото интровертите имат способността да изслушват и да помагат да разпознават силните страни на другите.

Когато става въпрос за управление на екипи, амбивертите може да имат крайно предимство.

Те могат да изберат да бъдат „хамелеони“ – да покажат повече екстровертни или интровертни качества въз основа на нуждите на своите служители. Амбивертите се чувстват удобно да заемат централно място, ако е необходимо, но също така знаят кога да се отдръпнат и да слушат.

 

Недостатъци за амбивертите

Амбивертите се считат за по-гъвкави, защото могат да се движат между интровертност и екстровертност. В зависимост от ситуацията това може да натовари допълнително амбиверта. Поддържането на баланс може да е добро качество, но също така и изморително.

Амбивертите могат да извлекат позитиви от това, че искат и обичат да поддържат добрите и мирни отношения в една компания, но не е изключено изслушването на всяка една от страните и разбирането й да бъде изтощително.

 

Професии, подходящи за амбиверти

Амбивертите вероятно ще процъфтяват в кариери, които включват баланс между сътрудничество и време, прекарано в независима работа. Това е така, защото им позволява да използват както интровертни, така и екстровертни черти.

ПРОФЕСИИ ОБЯСНЕНИЕ
Търговец Търговците трябва да бъдат убедителни, като същевременно отчитат нуждите на клиента. Амбивертите имат естествена способност да превключват между говорене и слушане.
Проучване в списанието Psychological Science установило, че амбивертите вероятно ще продават повече от интровертите или екстровертите.
Ръководител проекти Мениджърите на проекти поемат отговорността върху проекта и предоставят насоки на екипа, работещ по него. Те трябва да могат както да дават насоки, така и да слушат хората от екипа си.
Продуцент Продуцентите работят зад кулисите в радиото, телевизията, онлайн медиите и филмовите продукции, за да се уверят, че проектът ще бъде организиран и изпълнен както трябва. Позицията включва сътрудничество с различни типове личности за придвижване на проект от началото до края.
Интериорен дизайнер Интериорните дизайнери трябва да разчитат своите клиенти и да предлагат съвети въз основа на принципите на дизайна и предпочитанията на клиентите. Те прекарват известно време в сътрудничество и известно време сами в работа по интериори.
Учител Учителите трябва да бъдат гъвкави, за да достигнат до учениците с различен произход или различни типове личности. Те също трябва да се чувстват удобно да говорят пред тълпа и да се срещат на четири очи с ученици и родители.

 

Заключение

Ако човек чувства еднакво добре, когато е сред хора или седи у дома сам, гледайки сериал или четейки книга, то най-вероятно той е амбиверт – човек, който е отчасти екстро- и интроверт.

Те имат доста добри черти. В състояние са да бъдат гъвкави в различни ситуации, като често знаят кога да говорят и кога да слушат. Тези умения могат да се окажат наистина ценни при различни социални взаимодействия.

Но независимо къде попадне човек в спектъра на личността, отделянето на време за анализ на начина, по който действат и взаимодействат, може да бъде полезно за подобряване на личните и професионални взаимоотношения.

 

Често задавани въпроси

Какво е амбиверт?

Амбиверт е комбинация от интро и екстроверт. Човек, който може да бъде едното или другото в зависимост от ситуацията.

Какво е интроверт?

Интровертът е някой, който черпи енергия от тих размисъл. Те са щастливи да прекарват времето си сами или с един или двама души, които чувстват близки. Често се нуждаят от малко време за себе си, за да презаредят, след като са били в групова социална среда.

Какво е екстроверт?

Екстровертът е човек, който черпи енергия от това, че е сред хората. Те обичат да са навън, да посещават социални събития и да общуват с другите. Екстровертът може да се нарече „човек на хората“.

 

Категории: Психология и емоционално здраве|Публикувана: 04.07.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

f624b8278ab099367517070468e42a1b?s=96&d=mm&r=g

Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Свързани публикации

Оставете коментар

Публикувана: 4 юли 2024 в 11:58 | Категория: Психология и емоционално здраве